هزینه و تعرفه های ارتودنسی

در هر شغل و حرفه ای وقتی صحبت از تعرفه و هزینه می شود، باید در ابتدا به مواد و‌ وسایل مورد استفاده و نیز دانشی که برای این امر به کار گرفته شده توجه کامل داشت.در رشته ی دندانپزشکی تمامی اجزای فنی و علمی به کار رفته باید تماما به روز و پیشرفته باشند تا نتیجه ی نهایی مفید واقع شود و بر اساس آن تعرفه و هزینه ارتودنسی و سایر درمان های دندانپزشکی تخمین زده شود.
ارتودنسی نیز شامل همین قانون است.کارآمدی تجهیزات‌ به کار رفته میتواند در ارتقای درمان بسیار مفید باشد؛ لذا با توجه به ابزارهای دقیق و گران قیمت ارتودنسی،دانش به کار رفته طی درمان و لزوم کاربرد مداوم مواد طی دوره، هزینه ها و تعرفه ارتودنسی جزو قسمت بالای نمودار تعرفه های تخصصی دندانپزشکی محسوب می شوند.
بسته به نوع درمان ارتودنسی که زیباجویان استفاده میکنند هزینه های درمان ارتودنسی متفاوت خواهد بود. البته پایه این تعرفه ها توسط انجمن محترم ارتودنسی ایران با مشورت کارشناسان وزارت بهداشت و‌ تصویب هیات وزیران مشخص می شود؛ اما بهره گیری از برند با کیفیت برتر در طی درمان جزو ملزومات آن است و ارزش گذاری ارتودنسی را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد.

انواع درمان ارتودنسی

ارتودنسی به دو نوع کلی ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت تقسیم می شود.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک خود به انواع زیر تقسیم میشود:

 • ارتودنسی تک فک
 • ارتودنسی دو فک
 • ارتودنسی ساده یا فانکشنال
 • ارتودنسی با/ بدون فیس ماسک (برای درمان بیرون زدگی فک پایین)
 • هدگیر (برای درمان عقب بودن فک پایین)
 • و غیره

بسته به نوع مشکل و شدت آن، ابزار ارتودنسی متحرک استفاده شده برای بیمار ( که اکثرا باید در رده ی سنی کودکی تا نوجوانی باشد) متغیر است که برای آگاهی از آن میتوانید با کلینیک ارتودنسی دکتر مهدی فهیمی هنزائی تماس بگیرید.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

انواع گوناگون ارتودنسی ثابت نیز عبارت اند از:

 • ارتودنسی تک فک
 • ارتودنسی دوفک (گاهی اوقات اختلال دندانی فقط در یک فک مشهود است، ولی برای حصول بهترین نتیجه احتیاج به ارتودنسی دو فک می باشد؛ البته گه گاه میتوان فقط در یک فک نیز براکت ها را نصب کرد)
 • ارتودنسی فلزی
 • ارتودنسی سرامیکی (ارتودنسی فلزی دوام و چسبندگی مناسبی دارد ولی جلوه ی فلز آن ممکن است برای بعضی از بیماران زیبا نباشد؛ لذا با پیشرفت علم مواد، از براکت های سرامیکی و کریستالی استفاده می شود که البته به علت جنس آنها هزینه ارتودنسی به این شیوه نیز بیشتر خواهد بود،البته براکت های سرامیکی با اینکه زیباتر هستند و کمتر دیده می شوند، ولی احتمال شکست آنها و یا لب پریدگی این ابزار ارتودنسی بیشتر است و در نتیجه احتیاج به مراقبت بالاتری دارند)
 • روی دندانها یا پشت آنها (ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی، به خاطر سختی درمان و مواد و وسایل گران تر، معمولا هزینه بیشتری را شامل می شوند و عموما جلسه درمانی آنها طولانی تر خواهد بود)
 • و‌برندهای مختلف از قبیل «آمریکن ارتودانتیک»،«دیمون»،«ارتوارگنایزر»و…. (یقینا براکتهایی که از برندهای معتبر ارتودنسی در دنیا هستند ارزش بالاتری داشته و دقت و زیبایی بیشتری درخود دارند؛ لذا وقتی که زیباجویی تمایل به استفاده از ارتودنسی آمریکایی یا کره ای یا چینی دارد با هزینه و‌تعرفه ارتودنسی متفاوتی روبه رو میشود. از جمله به ویژگی های یک برند مناسب ارتودنسی میتوان به استحکام براکت ها، زیبایی، سایز مناسب، دقت بالاتر، لبه های پالیش و بدون برجستگی که مانع ایجاد زخم و آزردگی در بافت های دهان شوند،آلیاژ مناسب و به دور از مواد سمی و غیر طبیعی برای محیط پر تلاطم و مرطوب داخل دهان و… میتوان اشاره کرد)
 • ارتودنسی ساده یا متوسط یا پیچیده ازقبیل جراحی فک، دندان نهفته، استفاده از مینی اسکرو یا پیچ های وسعت دهنده، دندانهای غایب و….
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مال اکلوژن یا بایت مشکل دار

منظور از درمان ارتودنسی ساده یا متوسط یا پیچیده چیست؟

اگر نامرتبی دندانی شما مختصر باشد یعنی حدودا ۳-۴ میلی متر کج شدگی‌ دندانها در یک فک دیده شود، ارتودنسی در حد ساده طبقه بندی میشود و حداقل هزینه ارتودنسی را دارد. اگر بین ۴-۹ میلی متر باشد، ارتودنسی از نظر شدت سختی جزو گروه متوسط دسته بندی می گردد و در صورتی که شلوغی و در هم فرو رفتگی‌ دندانها به میزان بیشتر از ۱۰ میلی متر باشد، ارتودنسی شما پیچیده و با بیشترین تعرفه و هزینه درمان ارتودنسی محاسبه می گردد. البته ممکن است برای نیل به طرح درمانی ایده ال در طی یک پروسه، احتیاج به کشیدن دندان بدون وجود نامرتبی شدید و تنها به خاطر شیب زیاد فک به سمت جلو وجود داشته باشد و یا مجبور به استفاده از ابزاری کمکی از قبیل مینی اسکرو(پیچهای استریل غیر قابل جذبی که در سطوح استخوانی قرار داده می شود تا تکیه گاهی محکم برای اعمال نیرو شود) و یا پیچ های هایرکس وسعت دهنده که معمولا در سقف دهان نصب می شود، بشویم. مواردی از این دست هم پیچیده محسوب میگردند.

درمان ارتودنسی ساده یا متوسط یا پیچیده

درمان ارتودنسی ساده یا متوسط یا پیچیده

اگر در درمان ارتودنسی نیاز به اصلاح موقعیت دندان نیش نهفته باشد و یا اگر مشکل فک در حدی مشهود باشد که راهی جز ارتودنسی به همراه جراحی فک(ارتوسرجری) نباشد، نیز درمان شما تعرفه ارتودنسی بیشتری را شامل می شود (در واقع در گروه درمان های  پیچیده هست) و هم زمان بیشتری سپری میکند و هم تجهیزات متفاوتی مثل هوک ها و قلابهای جراحی و سیم های مستحکم برای این امر و یا جراحی لثه به منظور لق کردن اندک دندان نهفته برای رویش آسانتر و سریعتر لازم دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بهترین متخصص ارتودنسی در تهران را چگونه انتخاب کنیم؟

تعرفه درمان ارتودنسی در کلینیک دکتر مهدی فهیمی

با توجه به شدت ناهنجاری فکی دندانی مراجعین ،ارتودنتیست بعد از تحلیل داده ها و‌معاینات اصولی، با مشورت با بیمار خود،ی کی از انواع ارتودنسی ثابت (با یا بدون ملزومات آن) را انتخاب میکند و در نهایت هزینه کلی درمان ارتودنسی مشخص شده و شما میتوانید برای برآورد کلی هزینه آنها با کلینیک ارتودنسی دکتر مهدی فهیمی هنزائی تماس حاصل فرمایید.
هزینه های ارتودنسی کلینیک دکتر مهدی فهیمی هنزائی به صورت نقد و اقساط می باشد که معمولا با توجه به مبلغ کل (که شامل قیمت مصوب انجمن ارتودنسی + تجهیزات + خدمات می باشد) و درصورتی که با بیمه ای که کلینیک با آن قرارداد دارد محاسبه گردد با شرایط متفاوتی منظور می شود.

تعرفه درمان ارتودنسی در کلینیک دکتر مهدی فهیمی

تعرفه درمان ارتودنسی در کلینیک دکتر مهدی فهیمی

همچنین هزینه سیم فیکس نگه دارنده(ریتینر ثابت) و هزینه ی پلاک متحرک نگه دارنده در انتهای درمان نیز جداگانه تعیین می شود.
در صورتی که طی روند درمان قطعاتی که روی دندانها نصب شده دچار مشکل شود و البته این امر به خاطر سهل انگاری بیمار باشد(نه به صورت غیر ارادی)، مراجعه کننده مشمول جریمه میگردد که این امر بیشتر جنبه بازدارندگی داشته و زیباجو را وادار میکند در تمامی دوران درمان، رژیم غذایی مناسب ارتودنسی را رعایت نموده، که این خود برای سرعت و‌ دقت بیشتر ارتودنسی مهم بوده و‌ در انتها به نفع خود بیمار است.

در انتها باید خاطر نشان کنیم که نحوه ی قسط بندی هزینه های کلینیک ارتودنسی دکتر مهدی فهیمی هنزائی ثابت است ولی باتوجه به شرایط پرداخت منعطف بوده و برای رضایت شما عزیزان حضوری در مورد آن توضیح داده خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا معمولا ارتودنسی درمانی طولانی مدت است؟ ارتودنسی سریع چیست؟
‫0/5 ‫(0 نظر)
1 پاسخ

تعقیب

 1. […] بنابراین تمامی مواردی که یاد شد می‌تواند بر روی زمان و هزینه و تعرفه درمان ارتودنسی موثر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code