کودکی بهترین زمان برای پیشگیری از درمان های تهاجمی

ارتودنسی کودکان

درمان ارتودنسی می تواند بخش مهمی از مراقبت های بهداشت دهان و دندان کودک شما را تشکیل دهد. دندان هایی که با یکدیگر کار می کنند، امکان گاز زدن و جویدن صحیح را فراهم می کنند. لبخند زیبایی که از درمان ارتودنسی کودک حاصل می شود، نشانه سلامت ظاهری دهان و دندان ها است و زمینه را برای یک عمر داشتن دندان های سالم فراهم می کند.

آشنایی با معاینات اولیه

انجمن ارتودنتیست های آمریکا (AAO) به والدینی که به سلامت دهان و دندان های کودکان خود اهمیت می دهند توصیه می کند اولین معاینه کودک خود توسط یک متخصص ارتودنسی را همزمان با اولین تشخیص مشکل ارتودنتیک توسط دندانپزشک عمومی، یا در سن 7 سالگی انجام دهند.

در حدود آن سن، کودکان ترکیبی از دندان های شیری و دائمی دارند. معاینه در این سن به متخصص ارتودنسی کودک اطلاعات زیادی می دهد. اگر مشکلی وجود داشته باشد، یا اگر مشکلی در حال ایجاد باشد، ارتودنتیست شما می تواند به شما توصیه کند که کدام درمان توصیه می شود، چه زمانی باید شروع شود و طول آن را تخمین بزند.

اگر کودک شما کمتر از 7 سال سن دارد و متوجه چیزی شدید که “خاموش” به نظر می رسد، لازم نیست منتظر بمانید تا فرزندتان 7 ساله شود یا تا زمانی که از دندانپزشک خود توصیه ای دریافت کنید. شما باید بدون توجه به سن کودک خود، او را در لحظه ای که متوجه مشکلی شدید نزد متخصص ارتودنسی ببرید.

نشانه هایی که ممکن است کودک شما به مراقبت ارتودنسی نیاز داشته باشد

یکی از ساده ترین راه ها برای تعیین اینکه آیا زمان آن رسیده است که فرزند خود را نزد متخصص ارتودنسی ببرید یا خیر این است که اگر متوجه هر یک از این علائم هشدار دهنده زیر شدید، برای ویزیت او توسط یک ارتودنتیست اقدام کنید:

از دست دادن زود هنگام یا دیر هنگام دندان های شیری

گرچه طیف وسیعی از تغییرات طبیعی وجود دارد، اما از دست دادن خیلی زود یا خیلی دیر دندان های شیری می تواند مشکلاتی را برای دندان های دائمی ایجاد کند که قرار است جایگزین آنها شوند. متخصص ارتودنسی کودک در تشخیص و درمان تغییرات نامطلوب تخصص دارد.

مشکل جویدن یا گاز زدن

غذا خوردن نباید درد داشته باشد. گرچه ناراحتی همراه با “دندان درآوردن” طبیعی است، اما جویدن دردناک ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات ارتودنتیکی باشد که باید برطرف شوند.

تنفس دهانی

گرچه ارتودنتیست ها نمی توانند به طور کامل و به تنهایی تنفس دهانی را برطرف کنند، اما مشکلات ارتودنتیکی وجود دارند که در نتیجه این الگوی تنفسی ایجاد می شوند که می تواند توسط متخصص ارتودنسی برطرف و اصلاح شوند.

فک ها جابجا می شوند یا صدای کلیک می دهند.

جابجایی فک پایین به دلیل مشکل بایت می تواند منجر به درد فک و سایر پیامدهای دندانی شود. متخصصین ارتودنسی در ارزیابی نحوه روی هم قرار گرفتن دندان های شما تخصص دارند و می توانند مطمئن شوند که به درستی همراستا شده اند یا خیر.

گاز گرفتن داخل گونه

در یک بایت معمولی، کاسپ های خارجی دندان های فک بالا، گونه ها را از سطوح جونده دندان های فک پایین دور نگه می دارند. اگر کودک شما دائما گونه های خود را گاز می گیرد، ممکن است دچار کراس بایت یا وضعیت ارتودنتیک دیگری شده باشید که مانع جویدن طبیعی می شود.

عدم تعادل صورت

ظاهر لب ها، چانه و سایر ویژگی های صورت، تحت تأثیر دندان ها و فک ها قرار می گیرد. ارتودنتیست ها در ارزیابی رابطه بین دندان ها، فک ها و صورت متخصص هستند.

آنچه باید طی معاینه اولیه به خاطر داشته باشید

همانطور که در بالا اشاره شد، توصیه می کنیم که کودکان اولین معاینه خود را حداکثر تا 7 سالگی نزد متخصص ارتودنسی انجام دهند. در این سن، کودک ترکیبی از دندان های شیری و دائمی خواهد داشت و متخصص ارتودنسی می تواند مشکلات ارتودنتیک، و حتی مال اکلوژن را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

پنج پرسش ضروری که به طور کلی در اولین معاینه پوشش داده می شوند:

  • آیا مشکل ارتودنتیک وجود دارد، و اگر وجود دارد آن مشکل چیست؟
  • چه گزینه هایی برای رفع مشکل وجود دارند؟
  • آیا احتمال نیاز به کشیدن دندان وجود دارد؟
  • انتظار می رود درمان توصیه شده چقدر طول بکشد؟
  • هزینه درمان توصیه شده چقدر خواهد بود؟

کدام پزشک درمان ارتودنسی را انجام می دهد؟

متخصصین ارتودنسی یا ارتودنتیست ها در مراقبت های ارتودنسی تخصص دارند، اما برخی از دندانپزشکان عمومی و دندانپزشکان اطفال در زمینه درمان ارتودنسی نظراتی ارائه می دهند. برخلاف دندانپزشکان عمومی و اطفال، دندانپزشکانی که به ارتودنتیست شدن تمایل دارند، پس از اتمام دوره دندانپزشکی، باید به تحصیل خود ادامه دهند و یک دوره تحصیلی دو تا سه ساله را در زمینه ارتودنسی، همراه با موفقیت در طرح رزیدنتی ارتودنسی معتبر سپری کنند.

این آموزش اضافی آنها را به عنوان متخصص در ارتودنسی و ارتوپدی دندانی واجد شرایط می کند. ارتودنتیست ها به عنوان متخصص، دامنه فعالیت خود را فقط به ارتودنسی محدود می کنند. متخصصین ارتودنسی با توجه به تحصیلات و وسعت عمل، به عنوان متخصصانی که مهارت و تجربه لازم را برای ارائه لبخندی سالم و زیبا به کودک شما دارند، دارای صلاحیت منحصر به فردی هستند.

آیا همه کودکان طرح درمان یکسانی دارند؟

نه الزاماً. هر طرح درمانی برای هر کودک و مشکل خاص او و همچنین رشد و تکامل او، خاص است. کودکان در مراحل مختلف بالغ می شوند و درمان رهگیری برای جلوگیری از بروز مشکل شدیدتر نیاز است. ارتودنتیست شما بهترین فردی است که بهترین نوع درمان و زمان آن را برای کودک شما تعیین می کند. اگر پرسشی دارید، باید آنها را با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید.

‫0/5 ‫(0 نظر)