ارتودنسی همراه با جراحی فک برای درمان شدیدترین مشکلات و اختلالات بایت

ارتوسرجری

گاهی اوقات در دهان و دندان‌های خود مشکلات بسیاری را شاهد هستیم و می‌توانیم با شدیدترین عارضه‌ها روبه‌رو شویم. در این شرایط برای اصلاح مشکلات موجود در دهان و دندان خود می‌بایست راهی مناسب را یافته و با کمک گرفتن از آن‌ها، دندان‌های خود را اصلاح نمود. ارتوسرجری یکی از روش‌های پیشنهادی برای افرادی است که نیاز به ارتودنسی همراه با جراحی فک دارند. با بهره بردن از این روش درمانی می‌توانید شدیدترین مشکلات و اختلالات بایت را برطرف نمود و به زیبایی دندان‌های خود افزود.

ارتوسرجری چیست؟

ارتوسرجری یکی از روش‌های درمان برای اصلاح ناهنجاری‌های فک به شمار می‌رود؛ در واقع این اصطلاح از تلفیق دو روش درمانی ارتودنسی و جراحی فک گرفته شده است. اغلب افرادی که به منظور درمان نامرتبی و کجی دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، از ناهنجاری‌های موجود در فک خود بی‌خبر هستند. ارتودنتیست برای قطعیت این موضوع، گرفتن عکس رادیولوژی را توصیه می‌نماید. بسیاری از این ناهنجاری‌ها با انجام ارتودنسی برطرف خواهند شد.

تشخیص کاندیدای انجام ارتوسرجری

اگر ناهنجاری‌های موجود در دهان شدید باشند می‌بایست از جراحی فک به همراه ارتودنسی استفاده کرد؛ اما در صورتی که ناهنجاری مورد نظر خفیف یا متوسط باشند، می‌توان تنها از ارتودنسی بهره برد و دندان‌های خود را اصلاح کرد. نکته مهم در رابطه با ارتوسرجری سن فرد بوده؛ به این معنا که می‌بایست در سنی مناسب قرار داشته تا بتواند از این روش درمانی استفاده نماید. اگر رشد استخوان‌های متوقف شده باشد، تغییر موقعیت فک‌ها به سختی امکان‌پذیر خواهد بود یا در برخی از مواقع قابل انجام نیست. در حالت کلی افراد با برخورداری از شرایط زیر می‌توانند از ارتوسرجری استفاده کنند.

 • افراد مبتلا به سندروم‌های خاص صورت و فک
 • افراد مبتلا به ناهنجاری‌های موجود در دندان و فک به‌صورت ژنتیکی و مادرزادی
 • افراد با وجود تغییرات شدید در جلو یا عقب بودن فک بالا یا پایین
 • افرادی که در اثر تصادف و… دچار ایجاد ناهنجاری در دهان و فک شده باشند.
 • وجود مشکلاتی نظیر اپن بایت، کراس بایت و…
 • وجود فک درد مزمن

سن مناسب برای اجرای ارتوسرجری

یکی از سوالات مهم و اساسی در زمان اجرای ارتوسرجری این است که چه زمانی می‌توان از این روش درمانی استفاده کرد و بهترین سن درمان آن چیست؟ لازم است بدانید که برای اجرای ارتوسرجری شرایط استخوانی و رشد آن نباید متوقف شده باشد تا بتوان به نتیجه‌ای دلخواه دست یافت. در سن بیست سالگی معمولاً رشد استخوان‌ها متوقف خواهد شد، به همین منظور جهت بهره‌مندی از درمان موثرتر و بهتر می‌بایست در بازه 17 تا 18 سالگی برای این امر اقدام کرد که بهترین زمان برای اجرای این روش درمانی به ‌حساب می‌آید.

مراحل اجرای ارتوسرجری

اگر کاندیدای اجرای ارتوسرجری هستید باید بدانید که متخصص مربوطه چه مراحلی را اجرا خواهد کرد. در ادامه مراحل مربوط به ارتوسرجری بیان شده‌اند.

نام مرحله توضیحات مرحله
مشاوره اولیه ارتودنتیست با بررسی شرایط شما و با در نظر گرفتن بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند بهترین اقدام را انجام دهد.
انجام ارتودنسی درمان ارتودنسی به منظور بهبود اختلالات بایت فرد انجام میشود.
انجام جراحی فک پس از قرارگیری دندان‌ها در موقعیت مناسب می‌بایست جراحی فک صورت گیرد. دستگاه‌های ارتودنسی برداشته نمی‌شوند و جراحی انجام خواهد گرفت.
مرحله دو ارتودنسی پس از جراحی باید همچنان از ارتودنسی بهره برد تا موقعیت مناسب و نظم در دندان‌ها صورت گیرد.

مزایای ارتوسرجری

ارتوسرجری نیز همانند بسیاری از روش‌های درمانی مزایای بسیاری دارد و شما با آگاهی از این موارد می‌توانید بهترین انتخاب را تجربه نمایید. در حالت کلی، ارتوسرجری معایبی برای فرد نداشته و تنها می‌تواند ناراحتی‌هایی نظیر درد و کبودی جزئی را به ‌همراه داشته باشد. در این شرایط نیز با رعایت نکات مراقبتی پس از جراحی که از سوی دندانپزشک عنوان می‌شوند، می‌توان این عوارض و معایب را به حداقل رساند. از سری مزایای این روش عبارتند از:

مزایای ارتوسرجری
بهبود وضعیت فک در هنگام صرف غذا و صحبت کردن
بهبود وضعیت عدم تقارن در فک
رسیدن لب‌ها به یکدیگر
جلوگیری از فرسایش بیش از اندازه دندان‌ها

مراقبت‌ های بعد از ارتوسرجری

باید بدانید که پس از اجرای درمان ارتوسرجری رعایت چه اقداماتی ضرورت داشته تا بتوان در زمانی کوتاه به نتیجه مورد نظر دست یافت و از بروز بیماری‌های مختلفی نظیر عفونت جلوگیری کرد. در ادامه مراقبت‌های مورد نیاز بیان شده‌اند.

 • تورم و کبودی امری طبیعی است و پس از 4 هفته به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.
 • استفاده از کمپرس یخ باعث می‌شود تا تورم بهبود پیدا کند.
 • مصرف داروهای تجویز شده در زمان مناسب اهمیت بسیاری دارد.
 • به هنگام خواب سر باید بالاتر از بدن قرار گیرد.
 • وجود درد در گلو به‌دلیل قرار دادن لوله تنفسی به هنگام جراحی طبیعی است.
‫0/5 ‫(0 نظر)