با درد ناشی از بریس ها چه باید کرد؟

یکی از متداول ترین سؤالاتی که در مورد بریس ها پرسیده می شود این است که آیا قرار دادن آنها باعث ایجاد درد یا ناراحتی می شود یا خیر و با درد بریس ارتودنسی باید چه کنیم؟ پاسخ صادقانه این است که براکت ها وقتی روی دندان ها قرار می گیرند اصلاً درد ندارند، بنابراین دلیلی برای نگرانی در مورد قرار ملاقات دریافت آنها وجود ندارد.

اکثر افراد در ابتدا که بریس ها را دریافت می کنند، پس از قرار گرفتن سیم ارتودنسی روی براکت های تازه قرار داده شده، و بعد از سفت کردن آنها، به مدت چند روز تا یک هفته درد یا ناراحتی خفیفی را تجربه می کنند. اکثر بیماران 4 روز تا یک هفته اول پس از قرار دادن بریس ها، اکسپندرها و یا سیم ها و پس از تنظیم سیم و یا قرار ملاقات فعال سازی، کمی ناراحتی را تجربه می کنند. با این حال، برخی افراد دیگر ممکن است تنها ناراحتی خفیفی را تجربه کنند که در عرض چند ساعت از بین خواهد رفت.

بریس ها نوعی درمان ارتودنسی هستند که متخصصان ارتودنسی از آنها برای کمک به اصلاح دندان های بیش از حد فشرده یا کج استفاده می کنند. بریس ها همچنین می توانند به اصلاح اوربایت کمک کنند.

بر اساس انجمن دندانپزشکی آمریکا، بایت های غیر طبیعی در سنین 6 تا 12 سالگی، زمانی که دندان های دائمی کودکان می رویند، آشکار می شوند. درمان ارتودنسی معمولاً بین سنین 8 تا 14 سالگی آغاز می شود. در برخی موارد، یک فرد بزرگسال ممکن است به فکر دریافت بریس ها باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا براکت ها درد ایجاد می کنند، و زمانی که روی دندان قرار دارند چه انتظاری باید داشته باشید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

آیا بریس ها درد ایجاد می کنند؟

آیا بریس ها درد ایجاد می کنند؟

آیا بریس ها درد ایجاد می کنند؟

هر فرد با بریس ارتونسی تجربه متفاوتی خواهد داشت، اما موارد زیر باید یک ایده کلی ارائه دهند از آنچه در هر مرحله از روند درمان انتظار می رود.

دریافت بریس ها

تجربه استفاده از بریس ها در افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد ممکن است مجبور شوند برای یک یا دو هفته قبل از دریافت بریس ها، از اسپیسر یا جدا کننده بین دندان های خود استفاده کنند. این اسپیسرها ممکن است برای چند روز احساس سفت شدگی و درد ایجاد کنند، شبیه احساس گیرکردن غذا بین دندان ها، اما این ناراحتی باید برطرف شود.

هنگامی که یک متخصص ارتودنسی برای اولین بار بریس ها را روی دندان ها قرار می دهد، فرد معمولاً هیچ درد فوری را تجربه نخواهد کرد. یک متخصص ارتودنسی اغلب نوارهایی را در اطراف دندان های مولر عقب دهان قرار می دهد. این فرآیند ممکن است موقتاً ناراحت کننده باشد زیرا شامل اعمال مقداری فشار است و می تواند نیشگون بگیرد، اما دردناک نیست.

هنگامی که بندها در اطراف دندان های مولر قرار گرفتند، متخصص ارتودنسی دندان ها را با محلولی که کمی ترش مزه است، تمیز یا “اِچ” خواهد کرد. سپس آنها را می شوید و چسب را روی سمت جلوی مجموعه دندان های فک بالای یا پایین یا هر دو اعمال خواهد کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پاسخ به همه ابهامات پیرامون ارتودنسی کوتاه مدت و فوری

ممکن است فرد طعم اِچ و چسب را دوست نداشته باشد، اما این مراحل نباید باعث ایجاد ناراحتی یا درد شوند.

هنگامی که چسب در جای خود قرار می گیرد، ارتودنتیست براکت ها را به صورت جداگانه روی هر دندان نصب می کند و از نور آبی برای سفت شدن چسب استفاده می کند. باز هم، این بخش از فرآیند نباید درد داشته باشد.

در نهایت وقتی براکت ها در جای خود قرار گرفتند، متخصص ارتودنسی همه آنها را با سیم به یکدیگر متصل خواهد کرد. آنها هر انتهای سیم را به نوارهای اطراف دندان های مولر در عقب دهان وصل خواهند کرد. مرحله آخر اضافه کردن نوارهای الاستیک برای نگه داشتن سیم در جای خود است.

استفاده از بریس ها

هنگامی که بریس ها برای نخستین بار روی دندان ها قرار می گیرند، ممکن است فرد بلافاصله درد یا ناراحتی را تجربه نکند. با این حال، در عرض چند ساعت، فشار ملایمی که بریس ها به دندان وارد می کنند، شروع به اثرگذاری می کند.

فشار بریس ها که به آرامی دندان ها را به یک راستا می کشد می تواند درد و ناراحتی ایجاد کند که می تواند از یک یا دو روز تا حدود یک هفته طول بکشد.

برخی از مواردی که در هفته اول باید انتظار داشت عبارتند از:

  • لثه های دردناک
  • خراش یا زخم در قسمت داخلی گونه ها به دلیل برخورد براکت های فلزی به داخل گونه ها
  • اگر فرد از زبان خود برای حس کردن بریس ها استفاده کند، احتمال بریدگی روی زبان وجود دارد.
  • دندان ها ممکن است احساس درد داشته باشند، بویژه هنگام خوردن غذا.

لب ها و گونه های شما ممکن است به یک تا دو هفته زمان نیاز داشته باشند تا به بریس های روی دندان های شما عادت کنند. پس از مدتی، فرد ممکن است متوجه براکت های خود نشود زیرا بدن در حال تطبیق خود با شرایط موجود است. با این حال، برای اینکه براکت ها عمل کنند، متخصص ارتودنسی باید آنها را به صورت دوره ای سفت کند.

تمام ابزار و سیم هایی که ما استفاده می کنیم بسیار پیشرفته هستند و نیروهای بسیار سبک، مداوم و از نظر بیولوژیکی سالمی اعمال می کنند که تا حد زیادی هر گونه درد مرتبط با درمان ارتودنسی را کاهش می دهند. اما، کمی ناراحتی خفیف، و به ندرت متوسط، هنوز قابل انتظار است. هر فرد به تدریج با ناراحتی ناشی از حرکت دندان ارتودنسی سازگار می شود.

هنگامی که متخصص ارتودنسی بریس ها را سفت می کند، ممکن است:

  • سیم های فعلی را تعویض کند.
  • فنرها را قرار دهد یا سفت کند.
  • بندهای روی بریس ها را محکم کند تا فشار بیشتری به دندان ها وارد شود.

به طور معمول، سفت کردن بریس ها یک مرتبه در ماه یا بسته به پیشرفت فرد در صورت لزوم، اتفاق می افتد. هنگامی که سفت کردن بریس ها انجام می شود، فرد احتمالاً میزانی از ناراحتی مشابه زمانی تجربه خواهد کرد که برای نخستین بار بریس ها را دریافت می کند. در برخی موارد، ممکن است کمتر ناراحت کننده باشد.

بعد از سفت کردن بریس ها، بسیاری از افراد تنها درد در دندان ها و لثه ها را احساس می کنند. گونه ها و زبان معمولاً تا به حال با بریس ها سازگار شده اند، بنابراین احتمال ساییدگی های جدید در این قسمت های دهان کمتر است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  روش های سفید نگهداشتن دندان ها حین استفاده از بریس ها

برداشتن بریس ها

برداشتن بریس ها

برداشتن بریس ها

گرچه همه افراد متفاوت هستند، اما براکت ها معمولاً برای حدود 1 تا 3 سال باقی می مانند. زمانی که زمان برداشتن بریس ها فرا می رسد، ممکن است فرد با برداشتن آنها توسط متخصص ارتودنسی کمی ناراحتی را تجربه کند.

یک متخصص ارتودنسی قبل از تمیز کردن دندان ها، براکت ها، بندها و سیم ها را برمی دارد تا هرگونه چسب را از بین ببرد.

برای تکمیل فرآیند، متخصص ارتودنسی برای فرد یک نگهدارنده یا ریتینر مناسب قرار خواهد داد. نگهدارنده ابزاری است که به نگه داشتن دندان ها در موقعیت جدید بعد از برداشتن بریس ها کمک می کند.

افراد ممکن است به استفاده از یک نگهدارنده متحرک برای مدت معینی پس از برداشتن بریس ها، چه در روز یا فقط در شب، نیاز داشته باشند. نگهدارنده نباید هیچ گونه ناراحتی اضافی ایجاد کند.

برخی از نگهدارنده ها دائمی هستند و به ارتودنتیست نیاز دارند تا آنها را مانند بریس ها روی دندان بچسباند.

این غیر معمول نیست که افراد هنگام استفاده از بریس یا نگهدارنده در پاکسازی درست دندان های خود مشکل داشته باشند. این مشکل می تواند منجر به پوسیدگی و کرم خوردگی دندان ها شود که می تواند دردناک باشد.

تمیز نگه داشتن دهان تا حد امکان با رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از غذاهای چسبناک و شیرین می تواند به جلوگیری از پوسیدگی و پوسیدگی دندان کمک کند.

نکاتی برای تسکین

روز قرار دادن بریس ها

قرار دادن بریس ها کوچکترین دردناکی نخواهد داشت. در چند ساعت اول پس از قرار دادن بریس ها، خوردن وعده های غذایی بیشتر طول می کشد، اما این بیشتر به این دلیل است که تنظیم کردن بریس ها و یادگیری جویدن با آنها مدتی طول می کشد. در برخی موارد، دندان ها ممکن است حساس تر از حد معمول احساس شوند. در چند روز اول پس از قرار دادن بریس ها، باید از غذاهای سخت و جویدنی خودداری کرد و از رژیم غذایی نرم تر و آبکی تر (شیک، سوپ، ماست، بستنی، پوره سیب زمینی، ماک و پنیر و غیره) پیروی کرد. نوشیدن نوشیدنی های سرد یا خوردن غذاهای سرد نیز کمک کننده است. با گذشت زمان، با شروع حرکت دندان ها، ممکن است احساس ناراحتی جزئی داشته باشید.

دو تا سه روز پس از قرار دادن

چند روز اول پس از قرار دادن بریس ها می تواند کمی ناراحت کننده باشد. به این دلیل که دندان ها در حال شروع روند تنظیم مجدد هستند و به فشار سیم کمانی ارتودنسی و کش ها عادت ندارند. در صورت لزوم موم یا سیلیکون را به شما ارائه و نحوه استفاده از آن برای اعمال روی بریس ها را به شما نشان خواهیم داد. موم یا سیلیکون سطحی صاف ایجاد می کند و سوزش داخل گونه ها و لب ها را کاهش می دهد. علاوه بر این، داروهای مسکن بدون نسخه (مانند ایبوپروفن، یعنی موترین و ادویل، معمولاً در صورت عدم وجود آلرژی بهترین عملکرد را دارند) ممکن است طبق دستور در ترکیب با یک رژیم دقیق شستشوی دهان با آب نمک برای تسکین درد مصرف شوند.

پنج روز پس از قرار دادن بریس ها

بعد از پنج روز تا یک هفته، هر گونه ناراحتی اولیه همراه با بریس ها باید از بین رفته یا بسیار بهبود یافته باشد. دندان ها به تدریج با بریس ها سازگار می شوند و غذا خوردن باید بسیار آسان تر باشد. برخی از غذاهای سفت ممکن است همچنان برای مصرف کننده چالش ایجاد کنند، اما در این مرحله ممکن است غذا خوردن عادی از سر گرفته شود. اطمینان حاصل کنید که از غذاهایی که به عنوان بریس شکن تلقی می شوند خودداری می کنید!

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا در طول بارداری می توان درمان ارتودنسی انجام داد؟

نوبت های ارتودنسی

مراجعات منظم ارتودنسی برای تعویض یا تنظیم سیم کمانی، تعویض الاستیک ها (رنگ ها) یا اتصالات فلزی اطراف بریس ها، انجام تنظیمات بریس ها و نظارت بر پیشرفت درمان ارتودنسی ضروری است. بریس ها با حرکت تدریجی دندان ها در یک ردیف جدید و مناسب عمل می کنند، بنابراین ممکن است در طول مراجعات منظم شما برای تنظیم، فعال سازی های ملایم اعمال شوند. چند روز نخست بعد از تنظیم ارتودنتیک یا زمانی که سیم جدید دریافت می کنید ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما به خاطر داشته باشید که این ناراحتی به سرعت محو خواهد شد.

مقابله با ناراحتی

تمام ناراحتی های ارتودنسی را می توان به طور مؤثر مدیریت کرد. داروهای مسکن بدون نسخه (ایبوپروفن به عنوان مثال ادویل و موترین، معمولاً در صورت عدم وجود آلرژی بهترین عملکرد را دارند) موم یا سیلیکون تسکین دهنده ارتودنسی به کاهش درد و ناراحتی پس از قرار دادن بریس ها و مراجعات برای تنظیم ارتودنسی کمک می کنند. در صورت امکان، قبل از شروع درد مسکن را شروع کنید و هر چند ساعت یک مرتبه آن را ادامه دهید (طبق توصیه سازنده). سایر درمان های مؤثر و مفید عبارتند از شستشوی شدید با آب نمک (آب گرم همراه با نمک تا حدی که می توانید تحمل کنید، 6 تا 12 مرتبه در روز شستشو دهید) و جویدن آدامس بدون قند، زیرا این کار باعث افزایش جریان خون به ساختارهای حمایتی اطراف دندان می شود که به کاهش درد یا ناراحتی ارتودنسی کمک می کند و همچنین می تواند دندان ها را به حرکت در راستای صحیح تر تشویق کند.

مالیدن یک کیسه یخ پوشیده شده در پارچه روی صورت، استفاده از بی حس کننده های موضعی روی لثه ها با انگشت یا سواب پنبه ای نیز کمک کننده هستند.

چه زمانی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم

در بیشتر موارد، فرد پس از دریافت بریس های خود، برای سفت کردن آنها به طور مرتب به ارتودنتیست خود مراجعه می کند. اگر براکت های فرد از جای خود جدا شدند، سیمی شل شد یا بندها خارج شدند، فرد باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرد تا یک قرار ملاقات تعیین کند. در زمان انتظار برای قرار ملاقات، فرد می تواند موم را روی سیم یا براکت قرار دهد تا گونه یا زبان او را نبرد.

همچنین اگر فرد درد شدیدی دارد که ظرف چند روز یا پس از مصرف مسکن ها از بین نمی رود، باید با ارتودنتیست خود تماس بگیرد. متخصص ارتودنسی می تواند بریس ها را بررسی کند تا مطمئن شود که همه چیز به درستی در جای خود قرار دارد، و یک بیماری زمینه ای دیگر باعث ایجاد درد نمی شود.

خلاصه

بریس ها می توانند باعث ناراحتی یا درد در هنگام استفاده از آنها شوند. معمولاً افراد تنها زمانی که ارتودنتیست ابتدا بریس ها را روی دندان ها قرار دهد و بعد از سفت کردن منظم بریس ها، احساس درد یا ناراحتی می کنند. همچنین اگر بخشی از بریس در حال برخورد یا فرو رفتن به داخل دهان باشد، ممکن است احساس درد کنند. در هر دو مورد، درد معمولاً با مسکن های OTC، مایعات سرد و رژیم غذایی نرم قابل کنترل است. اگر براکت ها شل شوند یا درد شدید ایجاد کنند، فرد باید به ارتودنتیست خود مراجعه کند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code