آیا الاینرهای شفاف برای درمان ارتودنسی مؤثر هستند؟

در این نوشته می خوانید:

همه خواهان داشتن یک لبخند زیبا هستند، اما بسیاری از افراد برای رسیدن به آن به کمک نیاز دارند. احتمالاً تبلیغاتی را در تلویزیون و فضای مجازی دیده اید که نوید دهنده الاینرهای شفاف یا بریس های نامرئی هستند که می توانند دندان های شما را به سرعت و اغلب بدون دردسر بریس های سنتی صاف کنند. اما آیا الاینرهای شفاف مؤثر هستند؟ آیا کاهش زمان درمان که برای استفاده از این بریس ها صرف می کنید ارزش هزینه بالای آن را دارد؟ و الاینرهای شفاف در مقایسه با بریس های سنتی چقدر مؤثر هستند؟ این راهنما به شما کمک می کند بفهمید که آیا هم الاینرهای شفاف ارتودنسی می توانند به وعده های خود عمل کنند و آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر.

افراد بیشتری با ابزارهای شفاف ارتودنسی به نام الاینر به موفقیت دست می یابند. بریس ها از براکت هایی استفاده می کنند که با سیم به یکدیگر متصل شده اند تا دندان ها را به حرکت تشویق کنند. الاینرها مجموعه ای از تری های سفارشی محکم هستند که روی دندان ها می لغزند. اینویزیلاین بزرگ ترین تولید کننده الاینرهای شفاف است، اما تنها برند نیست.

الاینرهای شفاف (یا “نامرئی”) برای همه افراد مناسب نیستند. متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما بهتر است. از آنها بپرسید که آیا تجربه ای در درمان افراد با الاینرها دارند یا خیر. مراجعه کننده ها به مطب آنها یا تصاویر قبل و بعد از بیماران آنها را مشاهده کنید.

چرا به جای بریس از الاینرهای نامرئی استفاده کنیم؟

اجتناب از “دهان فلزی” تنها دلیل انتخاب الاینرهای شفاف نیست. برخلاف بریس ها، می توان الاینرها را برداشت و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آسان تر کرد، که به حفظ سلامت کلی دهان و دندان کمک می کند.

چرا به جای بریس از الاینرهای نامرئی استفاده کنیم؟

چرا به جای بریس از الاینرهای نامرئی استفاده کنیم؟

الاینرهای شفاف چگونه عمل می کنند؟

الاینرهای شفاف از فشار تدریجی روی دندان ها استفاده می کنند تا آنها را به موقعیت مورد نظر برسانند. گاهی اوقات این حرکات همراه با ضمیمه هایی که به دندان ها چسبانده می شوند یا در خود الاینر تعبیه شده اند انجام می شود. این الاینرها با افزودن فشار در مناطقی که حرکت آنها دشوارتر است یا به حرکات پیشرفته نیاز دارند، می توانند این اطمینان را به شما بدهند که الاینرهای شفاف مؤثر هستند. با این حال، الاینرها کاری خیلی بیشتر از صاف کردن دندان ها انجام می دهند. آنها همچنین به ایجاد عادات خوب دهانی کمک می کنند که به مرور زمان منجر به لبخندی زیبا و دهانی سالم می شود. یکی از محبوب ترین ویژگی های الاینرهای شفاف این است که بر خلاف بریس های سنتی حجیم نیستند. اگر می خواهید بدون از دست دادن راحتی و شیوه نمایش ظاهر خود به نتایج دست یابید، ممکن است الاینرهای شفاف گزینه خوبی برای شما باشند! با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا الاینرهای شفاف برای شما مناسب هستند صحبت کنید.

الاینرهای شفاف مجموعه ای از تری های شفاف، نازک و پلاستیکی هستند که به صورت سفارشی متناسب با دهان شما شکل داده می شوند و به طور متوالی فشار لازم برای حرکت دندان ها را اعمال می کنند. به طور معمول، هر الاینر هر بار به مدت 1 هفته، حداقل 22 ساعت در روز استفاده می شود و دندان ها را در هر بار کسری از میلی متر حرکت می دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پاسخ به همه ابهامات پیرامون ارتودنسی کوتاه مدت و فوری

هنگام خوردن یا نوشیدن و هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید الاینرها برداشته شوند. تعداد الاینرها و زمان های درمان مورد نیاز برای اصلاح نامرتبی دندان ها بر اساس مشکلات ارتودنتیک فرد و حرکات مورد نیاز برای اصلاح آنها متفاوت است. برای اینکه بفهمید که آیا الاینرها بهترین راه حل برای شما هستند یا خیر، با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

تفاوت بین بریس های فلزی سنتی و سایر روش ها

گرچه الاینرهای شفاف به دلیل استفاده آسان، ظاهر محافظه کارانه، و راحتی محبوبیت بیشتری پیدا می کنند، اما بریس های فلزی سنتی ثابت هستند، لازم نیست نگران درآوردن آنها یا فراموش کردن قرار دادن دوباره آنها داخل دهان باشید. به همین دلیل، برخی از پزشکان ممکن است همچنان بریس های فلزی را به عنوان گزینه پیشنهادی خود در مقابل الاینرهای شفاف ترجیح دهند. گاهی اوقات می توان از این دو در کنار هم استفاده کرد. با این حال، به طور کلی، می توانید از هر دو نوع درمان انتظار اثربخشی مشابهی داشته باشید زیرا هدف اصلی آنها یکسان است.

ارتودنتیست ها و متخصصان دندانپزشکی بیشتری به جای بریس های فلزی سنتی شروع به ارائه درمان با الاینرهای شفاف کرده اند. این متخصصان می دانند که الاینرهای شفاف چقدر می توانند مؤثر باشند – و می دانند که لبخند و اعتماد به نفس بیمار می تواند تحت تأثیر دندان های کمتر ایده ال قرار گیرد، بویژه اگر در طول مصاحبه های شغلی یا سخنرانی های مهم جلب توجه کنند. قبل از تصمیم گیری در مورد نحوه صاف کردن دندان های خود، مهم است که با چندین متخصص مشورت کنید تا بفهمید کدام روش برای شما بهترین است.

چه چیزی باعث اثربخشی الاینرها می شود؟

در حالی که الاینرهای شفاف شکل ظریف تری از درمان ارتودنسی هستند، اما همچنان در درمان طیف وسیعی از مال اکلوژن ها مؤثر هستند. چند چیز وجود دارند که آنها را مؤثر می کنند: مدت زمانی که آنها را استفاده می کنید، تعداد دفعاتی که تری ها را تعویض می کنید، و اینکه آیا برای معاینات منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید. همچنین باید به ارتودنتیست خود برای معاینات منظم در طول درمان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می رود و همه دندان های سر جای خود هستند یا به توجه بیشتر نیاز ندارند. بدون این معاینات، الاینر شفاف شما ممکن است در جابجایی دندان ها به موقعیت دلخواهشان مؤثر نباشد. همچنین رعایت منظم بهداشت دندان ها و سایر اقدامات بهداشتی بسیار مهم است.

چه چیزی باعث اثربخشی الاینرها می شود؟

چه چیزی باعث اثربخشی الاینرها می شود؟

چقدر سریع نتایج را مشاهده خواهیم کرد؟

اکثر الاینرها به گونه ای طراحی شده اند که بسته به مورد خاص شما، دندان های شما را به تدریج طی یک دوره شش تا دوازده ماه یا بیشتر جابجا کنند. ارتودنتیست شما در این مسیر تنظیماتی را انجام خواهد داد که می تواند بر مدت زمان درمان شما نیز تأثیر بگذارد. خبر خوب این است که الاینرهای شفاف در دراز مدت مؤثر هستند – و نیاز نیست نگران تمام محدودیت های مرتبط با بریس های سنتی باشید.

مدت زمان استفاده روزانه از الاینرهای شفاف ارتودنسی

تحقیقات نشان داده اند که الاینرهای شفاف زمانی مؤثرتر هستند که حداقل 20 ساعت در روز استفاده شوند و فقط برای خوردن و آشامیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها برداشته شوند. اگر می خواهید نتایج را به سرعت مشاهده کنید، باید حداقل 20 ساعت در روز (یا بیشتر) از الاینرهای خود استفاده کنید. گفته می شود، بیشتر افراد تمایل دارند که پس از چند هفته یا ماه اول، الاینرهای خود را تمام وقت استفاده کنند. رعایت این عادات بسیار مهم است تا درمان ارتودنسی شما در مسیر درست باقی بماند.

صاف کردن دندان ها با استفاده از الاینرهای نامرئی چقدر طول می کشد؟

زمان درمان با الاینر های نامرئی بر اساس میزان نیاز به حرکت یا چرخش دندان ها مشخص می شود. هرچه بایت شما مشکل بیشتری داشته باشد یا دندان های شما کج تر باشند، مدت زمان بیشتری طول می کشد. درمان معمولاً بین 10 تا 24 ماه طول می کشد. اما اگر فرد بزرگسالی هستید که در کودکی از بریس ها استفاده می کرده است و دندان های شما در طول سال ها کمی جابجا شده اند، ممکن است برای کمتر از 10 هفته به الاینرهای نامرئی نیاز داشته باشید.

از آنجا که الاینرهای نامرئی به اندازه بریس های سنتی دقیق نیستند، برخی از بیماران ممکن است به اصلاح دندان های خود با استفاده از بریس ها برای چند ماه نیاز داشته باشند تا در پایان درمان تنظیمات کوچک تری انجام دهند.

الاینرهای نامرئی چه چیزی را درمان می کنند؟

شایع ترین شرایطی که توسط الاینرها درمان می شوند عبارتند از:

  • دندان های فاصله دار
  • دندان های فشرده
  • اوربایت
  • آندربایت
  • اپن بایت
  • دندان های کج
  • کراس بایت
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی اقساطی در تهران

اگر می خواهید دندان های صاف تر و گزینه ای کمتر قابل رویت نسبت به بریس های سنتی داشته باشید، الاینرهای شفاف ممکن است یک گزینه درمانی مناسب برای شما باشند.

الاینرهای نامرئی چه چیزی را درمان می کنند؟

الاینرهای نامرئی چه چیزی را درمان می کنند؟

چه کسی واجد شرایط استفاده از الاینرهای شفاف ارتودنسی نیست؟

الاینرهای شفاف برای همه افراد مناسب نیستند. الاینرها در صاف کردن دندان ها با مشکلات خفیف تا متوسط ​​بهترین عملکرد را دارند. الاینرها حتی می توانند با الاستیک های ارتودنسی سنتی ترکیب شوند تا به اصلاح خفیف یا متوسط ​​بایت کمک کنند، افرادی که مشکلات شدیدتر دارند ممکن است به درمان پیچیده تری نیاز داشته باشند که با بریس های سنتی قابل پیش بینی تر درمان می شود.

یک متخصص ارتودنسی بیشترین صلاحیت را دارد تا تشخیص دهد که آیا بریس ها یا الاینرهای شفاف بهترین گزینه درمانی برای شما هستند یا خیر.

آیا بیمه دندانپزشکی درمان با الاینرهای شفاف را پوشش می دهد؟

طرح های دندانی با پوشش ارتودنسی معمولاً هم بریس های سنتی و هم الاینرهای شفاف را به یک اندازه پوشش می دهند! با این حال، هر طرح متفاوت است و پوشش پذیرفته شده از سوی ارائه دهنده های مختلف متفاوت است. برای درک بهتر بیمه و گزینه های پرداخت برای درمان ارتودنسی، با نزدیکترین متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.

هنگام انتخاب ارائه دهنده الاینرهای شفاف چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

ارائه دهنده ای که دارای گواهینامه است و تجربه درمان با ارائه الاینرهای شفاف را دارد، یکی از مهم ترین عوامل در تصمیم گیری درباره این است که درمان شما چقدر مؤثر خواهد بود. در حالی که برای یک ارائه دهنده با تجربه ممکن است هزینه بیشتری بپردازید، اما اگر به دنبال اثربخشی الاینرهای شفاف هستید، میزان موفقیت و دانش آنها در مورد آنچه کار می کند ارزش آن را دارد. هنگام انتخاب یک ارائه دهنده، در مورد تجربه و گواهینامه آنها در ارتودنسی سؤال کنید یا آموزش آنها را در یک مرکز ثبت شده جستجو کنید. از دریافت توصیه های دوستان خود نترسید – لبخند شما بسیار مهم است. شما باید مطمئن باشید که می توانید به فردی که قرار است در طول درمان از شما مراقبت کند اعتماد کنید.

ما همیشه بیماران خود را در اولویت قرار می دهیم و مطمئن می شویم که آنها از لبخندهایشان در طول درمان و بعد از درمان راضی هستند.

هنگام انتخاب ارائه دهنده الاینرهای شفاف چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

هنگام انتخاب ارائه دهنده الاینرهای شفاف چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پرسش های پر تکرار درباره الاینرهای شفاف ارتودنسی

آیا کاری وجود دارد که باید قبل از دریافت الاینرهای شفاف انجام شود؟

قبل از اینکه الاینرها را تهیه کنید، برای پاکسازی دندان های خود و معاینه به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. هر اقدام دندانپزشکی باید قبل از اسکن شدن برای الاینرهای شفاف انجام شود زیرا الاینرهای شما به شکل دقیق دندان شما ساخته می شوند.

آیا دریافت الاینر سریع تر از دریافت بریس است؟

نه الزاماً. الاینرهای شفاف معمولاً در محل ساخته نمی شوند و تحویل از سازنده می تواند 4 تا 6 هفته طول بکشد. همراه با اسکن های اولیه، قرار دادن ضمایم، و آموزش به کاربر در مورد نحوه استفاده و مراقبت صحیح از آنها، الاینرها می توانند به اندازه بریس ها طول بکشند.

فرآیند دریافت الاینرهای شفاف چگونه است؟

اسکن در مطب (10 دقیقه 15)

تولید و ارسال الاینرها (این مرحله برای برخی از مطب ها ممکن است تا 6 هفته طول بکشد) تحویل الاینرها، قرار دادن ضمائم، دستورالعمل های نحوه استفاده و مراقبت و غیره (45 دقیقه و 1 ساعت).

پس از دریافت الاینرهای شفاف دهان من چه احساسی خواهد داشت؟

همانطور که با هر چیز جدید، شما می توانید انتظار یک دوره ناراحتی را داشته باشید، در حدود یک هفته طول می کشد تا به الاینر خود را عادت کنید. ناراحتی خفیف در چند روز اول شایع است. این حالت موقتی است و می توان با شستشو با آب نمک گرم (1 قاشق چایخوری نمک تا 8 اونس آب گرم)، یا با مصرف مسکن های بدون نسخه آن را تسکین داد.

در طول درمان الاینر شفاف چند قرار ملاقات لازم است؟

معاینات منظم توسط متخصص ارتودنسی در طول فرآیند درمان توصیه می شوند تا مطمئن شوید که دندان ها به درستی حرکت می کنند و هر مشکلی که ممکن است ایجاد شود برطرف می شود. برخی مطب های ارتودنسی گزینه های نظارت از راه دور را ارائه می دهند که می تواند تعداد جلسات را به حداقل برساند. در حالی که این می تواند یک راحتی اضافی را برای شما باشد، همچنین این امکان را برای ارتودنتیست فراهم می آورد تا به طور منظم و به روز شده درگیر درمان مداوم شما باشد.

چگونه باید از الاینرها مراقبت کرد؟

متخصص ارتودنسی یا یکی از دستیاران ارتودنتیست شما را در مورد مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، خمیر دندان، شستشو و سایر ابزارهای بهداشتی برای دندان های شما و همچنین هر گونه دستورالعمل ویژه در مورد تمیز کردن الاینرها به شما توضیح خواهد داد. اگر چیزی به جز آب لوله کشی می خورید یا می نوشید، ابتدا الاینرهای خود را بردارید. آنها را در جعبه محافظ خود قرار دهید و در یک مکان امن قرار دهید. پس از اتمام نوشیدن یا خوردن، دندان های خود را قبل از قرار دادن الاینرهای خود مسواک بزنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هر آنچه در مورد ارتودنسی نامرئی باید بدانید!

اگر الاینرها را اشتباه قرار دهیم چه کار بکنیم؟

الاینرها باید در یک توالی خاص استفاده شوند. متخصص ارتودنسی شما بهترین فردی است که می تواند برای مشاوره در مورد مراحل بعدی با او تماس بگیرید تا به شما توصیه کند که آیا عدم قرار دادن الاینرها باعث افزایش زمان درمان شما شده است یا خیر.

آیا در فعالیت های معمولی روزانه شرکت خواهم کرد؟

روزی که الاینرهای خود را دریافت می کنید باید به سر کار یا مدرسه بروید و در فعالیت های معمول خود شرکت کنید.

با الاینرها مجاز به نوشیدن چه چیزی هستم؟

آب لوله کشی تنها نوشیدنی است که وقتی الاینرها در داخل دهان هستند برای نوشیدن بی خطر است. هنگام استفاده از الاینرهای خود، از هر چیزی به جز آب لوله کشی اجتناب کنید. برای نوشیدن هر چیزی غیر از آب لوله کشی می توانید الاینرهای خود را بردارید. قبل از قرار دادن مجدد الاینرها باید دندان های خود را مسواک بزنید. به جز آب لوله کشی، هنگام نوشیدن الاینرها را بردارید. بعد از نوشیدن، قبل از اینکه الاینرهای خود را دوباره داخل آن قرار دهید، بلافاصله مسواک بزنید.

چه چیزی را نمی توان با الاینرها خورد؟

هیچ چیز خارج از محدوده نیست. فقط حواس تان باشد که باید الاینرها را بیرون بیاورید تا غذا بخورید و قبل از قرار دادن دوباره الاینرها، دندان های خود را تمیز کنید.

با الاینرها چه می توان خورد؟

یک رژیم غذایی سالم از بدن حمایت می کند زیرا تحت تغییرات بیولوژیکی است که در طول درمان ارتودنسی رخ می دهند. به شما توصیه می شود در طول درمان ارتودنسی از انواع غذاهای سالم لذت ببرید. فقط مطمئن شوید که قبل از غذا خوردن، الاینرهای خود را بیرون بیاورید و قبل از اینکه دوباره آنها را داخل دهان قرار دهید، دندان های خود را کاملاً تمیز کنید.

آیا می توان بعد از دریافت الاینرها غذا خورد؟

آری. در ابتدا، ممکن است بخواهید غذاهایی را در نظر بگیرید که به جویدن کم نیاز دارند یا اصلاً جویدن نیاز ندارند، مانند سوپ، پودینگ، پوره سیب زمینی، سس سیب، بستنی و غیره.

تا چه مدت از الاینرها استفاده کنم؟

الاینرها باید حداقل 22 ساعت در روز استفاده شوند. آنها را برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی به جز آب لوله کشی بیرون بیاویرد. سپس دندان های خود را قبل از قرار دادن مجدد الاینرها تمیز کنید. آنها فقط زمانی می توانند دندان ها را حرکت دهند که در دهان شما باشند.

چند الاینر دریافت خواهم کرد؟

ارتودنتیست شما احتمالاً چند ست الاینر به شما می دهد و به شما دستور می دهد که قبل از رفتن به سراغ ست بعدی یک ست را برای یک تا دو هفته استفاده کنید. با مراجعه به ارتودنتیست خود در قرار ملاقات معمول خود، ست های اضافی از الاینرها را دریافت خواهید کرد.

آیا از سوزن استفاده خواهد شد؟

خیر.

 

آیا دریافت الاینرها باعث ناراحتی می شود؟

خیر دریافت الاینرها باعث ناراحتی نمی شود.

آیا برجستگی های همرنگ دندان روی دندان ها ضروری هستند؟

این به طرح درمان شما بستگی دارد. با متخصص ارتودنسی خود در مورد اینکه آیا برای حرکت دادن دندان های خود به این اتصالات نیاز دارید یا خیر صحبت کنید.

الاینرها چگونه اعمال می شوند؟

در صورتی که الاینرها همراه با خود به ضمائم نیاز داشته باشند ابتدا یک رترکتور داخل دهان قرار داده می شود تا دهان را به راحتی باز نگه دارد. این ابزار همچنین به خشک نگه داشتن دهان تا حد امکان کمک می کند. در مرحله بعد، سطح دندان با یک محلول ملایم اِچ می شود به گونه ای که اتصالات به مینای دندان بچسبند. پس از چند ثانیه، دندان ها شسته می شوند. سپس چسب مخصوصی داخل تری های الاینر ریخته می شود و روی دندان ها قرار می گیرد و با نور مخصوص کیور می شود. پس از قرار دادن همه ضمائم و خشک شدن چسب آنها، هر گونه چسب اضافی حذف می شود. اولین الاینرهای شما در جای خود قرار خواهند گرفت. ارتودنتیست شما نحوه قرار دادن و بیرون آوردن آنها را به شما نشان خواهد داد. وقتی برای اولین بار یک ست را وارد می کنید، آنها دقیقاً اندازه و راحت نیستند. آنها فقط کسری از میلی متر تفاوت خواهند داشت. اما ایده این است – به گونه ای که دندان های شما متناسب با الاینر حرکت کنند. آنها ابتدا کمی سفت می شوند و سپس شروع به شل شدن می کنند.

روزی که الاینرها را دریافت می کنم چه اتفاقی می افتد – آیا برای آماده شدن باید کار خاصی انجام دهم؟

روزی که الاینر دریافت کردید، طبق معمول غذا می خورید. فقط بعد از غذا الاینرها را درآورید، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و دوباره الاینرها را بعد از شستن داخل دهان قرار دهید.

به طور معمول چقدر طول می کشد تا الاینرهای شفاف را دریافت کنید؟

شما باید ظرف یک ساعت داخل و خارج از مطب باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code