درمان انواع مشکلات و اختلالات فک · جلو زدگی فک بالا یا عقب ماندن فک پایین · جلو زدگی فک پایین · کوچک بودن فکها و شلوغی و به‌ هم ‌ریختگی دندانها

مشکلات فک

اختلالات فک، مفصل فک و عضلات کنترل کننده فک را تحت تأثیر قرار می دهند. به دلیل پیچیده بودن این مفصل، تشخیص و درمان آنها می تواند چالش برانگیز باشد.

حدود 12 درصد از افراد، در هر زمان اختلالات مفصل فکی- گیجگاهی TMJ را تجربه می کنند. زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می گیرند، به گونه ای که به ازای هر 1 مرد 9 زن، درد شدید و محدودیت حرکت فک را تجربه می کنند.

درک علل، علائم و گزینه های درمانی موجود برای اختلالات TMJ برای بیماران و پزشکان به طور یکسان ضروری است.

مفصل فکی- گیجگاهی چیست؟

مفصل فکی- گیجگاهی مفصل پیچیده ای است که هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی حرکت می کند. مفصل فکی- گیجگاهی در پایه جمجمه قرار دارد. معمولاً تحت عنوان TMJ شناخته می شود، و امکان حرکات مورد نیاز برای جویدن و صحبت کردن را فراهم می کند.

این مفصل، مندیبل که فک پایین است، و استخوان تمپورال، که در کنار جمجمه قرار دارد را به یکدیگر متصل می کند. از آنجا که TMJ امکان حرکت به سمت بالا و پایین، و همچنین از یک سمت به سمت دیگر را فراهم می کند، یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است. این می تواند باعث شود درمان مؤثر اختلالات شدید TMJ دشوارتر شود.

اختلال مفصل فکی- گیجگاهی چیست؟

اختلالات TMJ که به اختصار TMD شناخته می شوند، شرایطی هستند که به طور خاص روی TMJ تأثیر می گذارند. این اختلالات طیف وسیعی از علائم احتمالی دارند که می توانند باعث بروز ناراحتی های مختلف شوند.

اختلالات TMJ یک دسته وسیع هستند و این اصطلاح شامل بسیاری از علل احتمالی است. به این ترتیب، گزینه های درمانی مختلفی وجود دارند.

پزشکان ممکن است بر اساس طیف وسیعی از علائم، از جمله درد مداوم در اطراف فک و محدودیت حرکت فک، اختلالات TMJ را تشخیص دهند.

اغلب موارد اختلالات TMJ در مدت کوتاهی، معمولاً در عرض چند ماه، برطرف می شوند. با این حال، برخی موارد ممکن است ادامه داشته باشند یا دوباره تکرار شوند.

علل مشکلات فکی

علل احتمالی زیادی برای اختلالات TMJ وجود دارند. برخی از علل شناخته شده عبارتند از:

  • آسیب جسمی
  • آرتروز
  • ساییدن یا فشردن دندان ها در هنگام خواب
  • بیماری های خود ایمنی
  • جراحی دندان
  • عفونت ها

علل دیگر ممکن است شامل عوامل ژنتیکی، هورمونی یا محیطی باشند. برای مثال، مشخص شده است که ویولونیست ها اختلالات TMJ را با نرخ بالاتری نسبت به جمعیت عمومی تجربه می کنند، زیرا کار آنها شامل نگه داشتن ساز زیر فک است. این می تواند باعث ایجاد فشار شود که منجر به اختلالات TMJ می شود.

مشاهده شده است که زنان اختلالات TMJ را با نرخ بالاتری نسبت به مردان تجربه می کنند، بنابراین محققان در حال حاضر به دنبال علل هورمونی TMJ هستند.

در حالی که علت مشکلات  آن به طور دقیق شناخته نشده است، محققان امیدوارند که بررسی ارتباط بین هورمون زنانه استروژن و اختلالات TMJ مفید باشد.

علائم مشکلات فک

طیف وسیعی از علائم مرتبط با مشکلات فک وجود دارند، از جمله:

درد

یکی از واضح ترین علائم اختلال TMJ دردی است که هنگام حرکت فک احساس می شود. با این حال، علائم دیگری که ممکن است با اختلال TMJ رخ دهند عبارتند از سر درد یا میگرن، گردن درد یا کمر درد، و گوش درد یا درد اطراف گوش که به گونه ها منعکس می شود.

اگر درد نزدیک فک نباشد، پزشک اغلب قبل از تشخیص اختلال TMJ، به دنبال علائم دیگر می گردد.

صدا دادن فک

یک علامت شایع اما اغلب بدون درد، صدای غیر عادی، صدای کلیک، یا حتی ساییده شدن است که می تواند هنگام غذا خوردن، صحبت کردن، یا به سادگی باز کردن دهان رخ دهد.

صداهایی که هنگام حرکت فک ایجاد می شوند همیشه از علائم اختلالات TMJ نیستند. در واقع، صداهای فک بسیار شایع هستند. تنها زمانی که صداها همراه با درد یا حرکت محدود فک ایجاد می شوند، ممکن است به مشاوره پزشکی نیاز باشد.

وزوز، زنگ یا بی حسی در گوش می توانند در کنار گوش درد رخ دهند و این علائم می توانند با اختلالات TMJ نیز همراه باشند.

حرکت محدود

حرکات محدود که مانع کامل باز شدن دهان یا حرکت فک در جهات خاص می شوند، می تواند باعث بروز ناراحتی شدید در زندگی روزمره شود.

درمان

گزینه های درمانی مختلفی وجود دارند.

مراقبت از خود و تغییر سبک زندگی

در بسیاری از موارد، افراد می توانند اختلالات TMJ را با موفقیت در منزل درمان کنند. مراقبت از خود و تغییرات سبک زندگی ممکن است برای کنترل علائم خفیف تا متوسط ​​کافی باشند.

درمان های خود مراقبتی توصیه شده ممکن است شامل کاهش حرکت فک باشند. هنگامی که استراحت توصیه می شود، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اجتناب از جویدن آدامس
  • خوردن فقط غذاهای نرم
  • اجتناب از تکان دادن یا فشار دادن فک

از سوی دیگر، ورزش های ملایم مانند کشش اندک فک، ممکن است توصیه شوند. ماساژ عضلات آسیب دیده اطراف فک نیز ممکن است کمک کننده باشد.

ممکن است ترکیبی از استراحت و ورزش ملایم توصیه شود. یک متخصص می تواند در مورد مناسب ترین ورزش ها و همچنین سایر تغییرات سبک زندگی که می توانند علائم اختلال TMJ را کاهش دهند توصیه هایی ارائه دهد.

استفاده از یخ یا حرارت مرطوب می تواند به کاهش علائم کمک کند.

درمان شرایط موجود

برای اختلالات TMJ که ناشی از شرایط قبلی هستند، ممکن است گزینه های درمانی خاص تری در دسترس باشند. به عنوان مثال، اگر اختلال TMJ ناشی از دندان قروچه یا فشردن دندان در طول خواب باشد، محافظ دهان ممکن است به کاهش علائم کمک کند. دندانپزشک در صورت لزوم می تواند یک محافظ دهان تهیه کند.

در مواردی که اختلالات TMJ ناشی از شرایط دژنراتیو مانند استئوآرتریت هستند، تزریق استروئید ممکن است یک گزینه درمانی توصیه شده باشد. استروئیدی که به خود مفصل تزریق می شود، به کاهش تورم، کاهش درد و سایر علائم کمک می کند. در بسیاری از موارد، کاهش درد در عرض یک هفته مشاهده می شود.

در برخی موارد، تزریق ممکن است علائم اختلالات TMJ را برای همیشه برطرف کند و در برخی موارد دیگر، ممکن است یک راه حل موقت باشد.

داروهای مسکن کوتاه مدت بدون نسخه می توانند ناراحتی را کاهش دهند.

عمل جراحی

در موارد شدیدتر اختلال TMJ، جراحی ممکن است مؤثرترین درمان برای درد و محدود کردن حرکت باشد.

اختلال TMJ می تواند در اثر آسیب به خود مفصل، عضلات اطراف فک یا بیماری دیگری ایجاد شود. جراحی تنها زمانی توصیه می شود که مفصل واقعی مشکلی داشته باشد.

در موارد بسیار شدید اختلالات TMJ که حرکت فک بسیار محدود است و علائم طولانی مدت هستند، ممکن است مفصل به تعویض نیاز داشته باشد. با این حال، این درمان به ندرت نیاز است.

افراد همیشه باید در مورد هر نوع درمانی به دنبال مشاوره تخصصی پزشکی باشند، حتی اگر درمان شامل مراقبت از خود و تغییرات اساسی در سبک زندگی باشد.

آیا در نهایت، مشکلات فک قابل درمان هستند؟

اختلالات TMJ اغلب جدی نیستند و پس از چند ماه از بین می روند. علائم اغلب خفیف هستند و فقط حداقل ناراحتی را ایجاد می کنند. با این حال، در برخی موارد، اختلالات TMJ، جدی و طولانی مدت خواهند بود. هنگامی که این بیماری کیفیت زندگی را کاهش می دهد، باید در اسرع وقت به دنبال تشخیص و درمان برای مدیریت یا رفع آن باشید. چه وضعیت خفیف باشد یا جدی، توصیه های تخصصی همیشه برای درمان اختلالات TMJ ضروری هستند.

مقالات مشکلات فک

نقش مینی ایمپلنت ها در درمان ارتودنسی

/
در عمل معمول ارتودنسی، تکیه گاه یکی از عوامل مهم تعیین کننده موفقیت یک درمان ارتودنسی است. برای سالیان متمادی، تکیه گاه یک عامل سخت بوده است. روش های زیادی برای جلوگیری از از دست دادن انکوریج یا تکیه گاه با استفاده از ابزارهای اضافی دهانی و داخل دهانی بر اساس متون علمی مختلف امتحان شده اند، اما ارتودنتیست ها تا زمانی که مینی ایمپلنت ها به این تخصص معرفی نشده بودند، راه حل مناسبی برای حل این مشکل پیدا نکردند.

آیا برای بریس ها دندان های پرمولر کشیده می شوند؟

/
دندان های پرمولر که تحت عنوان دو پایه نیز شناخته می شوند، در نواحی عقب دهان، درست در پشت دندان های نیش قرار دارند. افراد بزرگسال معمولاً 8 دندان پرمولر دارند - 4 دندان در قوس دندانی بالا و 4 دندان در قوس دندانی پایین.در برخی موارد، ارتودنتیست ممکن است کشیدن یک یا چند دندان پرمولر را قبل از قرار دادن بریس ها روی دندان ها توصیه کند. چندین دلیل ممکن برای این پیشنهاد وجود داشته باشند.

چرا معمولا ارتودنسی درمانی طولانی مدت است؟ ارتودنسی سریع چیست؟

/
در این مقاله سعی داریم در مورد مدت زمان درمان ارتودنسی صحبت بکنیم و ببینیم که آیا می‌توان همه درمان‌های ردیف شدن دندان را در زمانی بسیار کوتاه انجام داد؟ مزایا و معایب ارتودنسی سریع چیست؟

‫0/5 ‫(0 نظر)